

За българските имена на римските богове
След забележителните открития на д-р Гайд в областта на тракологията възникват много въпроси и теми за обсъждане, относно цивилизацията по нашите земи и нейното влияние в по-глобален мащаб. След декодирането на текстове върху Тракийските Плочки от Енеолита /артефакти от култура Градешница, Караново и др./ по метода Гайд се стигна до фрапиращи и фундаментални изводи: древните траки са нашите предци, ние сме наследници на гените, културата и езика им. Още 5000г пр. н.е. по нашите земи има почитание към Триединния Бог; за първи път отразена концепция за заветни отношения с Него; Той е част от ежедневния земен живот на човека. Изобразявани в още по-голяма сила и дълбочина чрез пиктографското тракийско писмо, тези идеи представят Бог като триединния/трите знамена/, даващия/ръката/, всевиждащия/окото/, хранещия/хлябът/, защитата/ножът/…. (виж книгите от поредицата „Тракийското писмо декодирано” на д-р Ст. Гайд– том 1 – 4). За нашите предци Той е Бог, който присъства навсякъде и във всичко, с което се сблъсква неговият адепт и поклонник. Това е най-древното познание за Божеството, което претърпява различни „деформации“ в културите, които се оказват в досег с тракийската култура и цивилизация. В общества, които са под влияние на други по-примитивни култове всяко проявление на Единия Бог придобива ново име и се почита като отделно божество. Тракийският Триединен Бог е „познат“ като пантеон от множество богове. Като казвам, че това е Тракийският Бог, който става познат като плейада от имена на своите проявления, имам предвид точно това.
Ако се спрем накратко и разгледаме имената на отделните богове, например в древния Рим ще се убедим, че проявленията на Тракийския Бог се превръщат в отделни божества и богини и това, което издава произхода им са именно техните имена.
Отново д-р Гайд направи паралела между древния тракийски език, запазен чрез египетското йероглифно писмо/вж. бел.1/, за чието произношение помага сравнителният анализ с египетския бохарския диалект/,които се оказа производен от древния тракийски език/ и неговата приемственост в съвременния българския език.
Ето една поредица от имена на римски божества, които всеки съвременен българин може да разбере без да е лингвист, теолог или какъвто и да е друг специалист.
1. Oreades – Ореадес - бог на планините – бълг.ез.- ограда, охрана/ във фолклора ни - Ранополия или Брани поле – сестрата на Св. Георги/
2. Proserpina – Прозерпина - царица на подземния свят /proserpo лат.-излизам полека, появявам се/ - бълг.ез. - прозирам, прозрачен, призрак, прозорлив
3. Statilinos /Статилин/ - бог на изправянето и прохождането – бълг.ез. Ез.стоя, ставам, Стоян, Статко
4. Volumnus/Volumna – Велюмнос - бог//богиня на желанията – бълг.ез. – воля, произвол,
5. Pecunia – Пекуния - богиня на собствеността и парите, имота – бълг.ез. Опекун, опека, попечител
6. Fessona – Фесона - богиня на умората, безсилието – бълг.ез. - безсилна, виси, увиснал
7. Pellonia – Пелония – богиня на прогонването, отстъплението – бълг.ез. –погубление, пилее, разпилява
8. Vulcanos – Вулкан – син на Юпитер, бог на огъня – бълг.ез. - бликам, бълвам/лава/, Балкан
9. Marica – Марика – нимфа – бълг.ез – река Марица
10. Aeolus – Еол – бог на ветровете – бълг. ез. - хали, хала
11. Strenua – богиня на решителността и силата – бълг.ез. - стремеж, стремителност – р. Стряма/Струма
12. Mureia – богиня, която успокоява ума, прави ни лениви и бездейни – бълг.ез. - моря се, умора, мор – Черната Мория с косата
13. Belona – богиня на войната – бълг.ез. - беля, палува, пилея, попилявам
14. Potina - богиня на пиенето – бълг.ез. - питие, потир
15. Quies – бог на отдих, сън, мир , почивка – бълг.ез. - кеся, кесиш-бездействаш
16. Sentia – богиня на мисълта/чувство, възприятие/ - бълг.ез. - сещам се, усетя
17. Janus – бог на вратите, начало на годината, с две лица – януари - бълг.ез. - Еньо, Ясен
18. Fides – фидес – богиня на вярата, доверието – бълг.ез. – свиден
19. Prudentia – знание, предвиждане, предусещане, опитност, разсъдливост – бълг.ез. - преданност, преддадено, предвидлив
20. Felicitas – богина на щастието и късмета – бълг.ез. - Велика, величие, весел, волен, произвеждам
21. Agenoria – богиня на действието – бълг.ез. - раждам, яхам
22. Stimula – богина на сладострастието, необичайното поведение, стимула – бълг.ез. -настървявам се, стремя се, усещам
Ася Василева
26-06-2017г.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бележки:
1. В книга Трета на „Тракийското Писмо Декодирано” от д-р Ст. Гайд чрез сравнителен анализ между пиктографските текстове върху четирите плочки от енеолитна Тракия (тези от Градешница, Тартария, Караново и Точиларе) и текстовете от египетската “Книга на Мъртвите” се стига до извода, че Тракийските Плочки съдържат най–старите записани версии, намерени досега на следните глави от египетската “Книга на Мъртвите”: 30А и 30Б (Плака 3, Папирус на Ани), 125 (Плака 31); 17 (Плака 8) и 85 (Плака 27); 15 (Плака 18) и “Химн на Озирис” (Плака 19, Папирус на Ани); глава 78 (Плака 25) и глава 124 (Плака 24 от Папируса на Ани).
Тагове:
Малко радост за душата от Спароток. ПОР...
7 неща, които не знаете за Рим
Началото на края на БСП
От украинците в България, откровено: Диа...
Хайде стига сте тракали!
Египтолозите превеждат името Трак, като сиянен (сияние), пламтящ. Името Болг означава:- Блясък, светлина. ( Bollsg – „gleam „, Bolg – s – ciu). Сияние, пламък, блясък, светлина – да не би древните да са имали ел. ток?Сравненията доказват само едно: – Боуга-Ра, името на нас българите. Няма по-старо име от БогаРа, това е Сириус+ Орион. Хайде “ тракедонистите“ да ми покажат- докажат, че името Траки е нещо по-старо от БогаРа?
Ж–Българската титла Боил означава Ваше сиятелство, Слънце- Светлина – БоугаРа.
ХОР-РА-ОН